Protingas namas

Protingas namas, protingi namai, išmanusis namas ar būstas, „smart house“ ir t.t., visi šie pavadinimai apibūdina sistemą, jungiančią visus namo inžinerinius įrenginius į bendrą visumą ir užtikrinančią optimalų funkcionavimą. Tai būdas sukurti individualius namo gyventojų poreikius atitinkančią aplinką ir galimybė gyventi komfortiškuose, saugiuose bei ekonomiškuose namuose.

Komfortą pajusite, kai šviesos užsidegs ten, kur eisite, kai pabudus ryte automatiškai atsitrauks naktinės užuolaidos, kai galėsite įsijungti mėgstamą muzikos grojaraštį bet kuriame kambaryje ar bendrai visame name, kai sukauptą filmų biblioteką galėsite peržiūrėti bet kuriame televizoriuje, kai jums išvykus Jūsų akvariumas bus prižiūrimas, o jūs nuotoliniu būdu matysite vandens parametrus.

Pridavus signalizaciją, protingas namas patikrins kiemo įvažiavimo bei garažo vartus ir jeigu jie neuždaryti – užrakins. Taip pat išmanusis namas nuleis žaliuzes, užrakins elektrines durų spynas, aktyvuos apsaugos stebėjimo sistemą. Jums išvykus jis atjungs elektros tiekimą į nereikalingus prietaisus, atjungs vandens tiekimą, o nukrypus kuriems nors sistemų parametrams gausite pranešimą SMS arba elektroniniu paštu ir galėsite nuotoliniu būdu išsiaiškinti problemos rimtumą.

Ekonomija yra neatskiriama nuo protingų namų sistemų. Visos inžinierinės sistemos sąveikauja ir veikia optimaliai. Būvio davikliai žino, kurioje patalpoje jūs esate, atitinkamai įjungia-išjungia apšvietimą, sureguliuoja patalpos klimatą. Jums išvykus iš namų, išjungiamas visas apšvietimas, patalpų klimato reguliavimo sistemos nustatomos į ekonominę būseną, vasaros metu nuleidžiami roletai ar žaliuzės, kad neprikaitintų patalpų, ir atvirkščiai žiemos metu – pakeliamos, kad įleisti šilumos į patalpas.

Protingas namas yra vientisa sistema, kuri suteikia galimybę sukurti vieningą namų dizainą, padaryti namo sistemų valdymą paprastą, ergonomišką ir labai patogų. Sistema leis atsikratyti daugelio kitų sistemų pultelių, pavyzdžiui, signalizacijos ar rekuperatorių, sieninių termostatų, televizijos, namų kino, muzikinio centro nuotolinio valdymo pultų. Šių prietaisų valdymas integruojamas į bendrą protingo namo planšetę ar pultelį.

Pasaulyje yra labai įvairių protingų namų sistemų (angl. intelligent house, smart house).  Vieni gamintojai kuria savo sistemas, kurios turi su kitomis sistemomis nesuderintus protokolus, kiti gamintojai naudoja atviro protokolo sistemas. Įdiegiant pirmąsias sistemas, vartotojas prisiriša prie gamintojo ir tampa nuo jo priklausomas, todėl žiūrint ilguoju laikotarpiu, atsiranda rizika, kad gamintojas nustos gaminti šias sistemas, o kitos įmonės padėti negalės. Todėl reikia nepamiršti, kad namas statomas ilgam laikotarpiui, bent dvidešimt penkeriems metams.

„Think Light“ įrengtas protingas namas turi KNX protokolu veikiančias sistemas. KNX (www.knx.org) – tai atviras KNX asociacijos prižiūrimas protokolas, kuris yra labiausiai paplitęs ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. KNX asociacijai priklauso per tris šimtus pasaulinių gamintojų, pvz., JUNG, SIEMENS, ABB ir kt., kurių gaminiai be problemų veikia vienoje sistemoje. Taip užtikrinama konkurencinga protingo namo elementų kaina ir neiškyla rizika, kad bankrutavus kuriam nors gamintojui, nebebus galima nusipirkti įrangos. Panaši padėtis yra ir su protingų namų sistemų įdiegimo įmonėmis: vienai įmonei įdiegus sistemą, o po kurio laiko patyrus bankrotą, kitos ta pačia veikla užsiimančios įmonės, galės pakoreguoti ar pataisyti sistemas.